مطالعات جنسی
 
اين وبلاگ در سايت ساماندهي پايگاه هاي اينترنتي ثبت گرديده و تابع قوانين جمهوري اسلامي ايران مي باشد

سن شروع قاعده‌گي معمولاً 14-11 سالگي است البته در بعضي دخترخانم‌ها به خصوص آنها كه جثه كوچكتري داشته باشند شروع قاعده‌گي مي‌تواند ديرتر باشد. در چند سال اول بعد از شروع قاعده‌گي، عادات ماهيانه مي‌تواند نامنظم باشند كه اين موضوع تدريجاً بهبود يافته و اغلب تا اواخر نوجواني اصلاح مي‌شود. بعد از منظم شدن عادات، فاصله بين قاعده‌گي‌ها در افراد مختلف مي‌تواند متفاوت و از 21 تا 35 روز متغير باشد. عدم قاعده‌گي (آموزه) مي‌تواند در زنان سالم هم بروز كند كه شايع‌ترين علت آن حاملگي است. ديگر عواملي كه مي‌تواند سبب تغيير عادت ماهيانه، از جمله عقب افتادن آن شود شامل ورزش (فعاليت بدني) شديد و استرس است.

ديگر حالت طبيعي كه باعث قطع عادات ماهيانه مي‌شود رسيدن به سن ميانسالي و قرار گرفتن در آستانه يائسگي است. اگر دخترخانمي هستيد كه تاكنون قاعده نشده‌ايد يا عادت ماهيانه شما بيشتر از 2 هفته عقب افتاده در جستجوي علت آن باشيد. در اين حالت مطالب زير مي‌تواند به شما كمك نمايد. تأكيد مي‌نمايم كه قطع قاعده‌گي اغلب نشانه يك بيماري زمينه‌اي نبوده و علتي طبيعي دارد.

اگر دخترخانمي هستيد كه تاكنون قاعده نشده‌ايد تا سن 14 سالگي به شرط آنكه از هر نظر سالم بوده و علامت بيماري ديگري نداشته باشيد، چندان جاي نگراني نيست، به خصوص در دخترخانمهايي كه قد و وزنشان كمتر از حد متوسط است ولي اگر عادات ماهيانه‌تان تا 14 سالگي شروع نشد به پزشك مراجعه كنيد. البته در اين حال اگر ديگر علائم بلوغ مثل بزرگ شدن پستانها و يا درآمدن موهاي ناحيه تناسلي و زير بغل بروز كرده باشد نگراني ما بسيار كمتر است و حتي مي‌توان تا 16 سالگي هم صبر كرد تا فرد قاعده شود.

همانطور كه گفته شد بسياري از موارد قطع قاعده‌گي ناشي از فرايندهاي طبيعي زندگي بانوان مشكل حاملگي و شيردهي است. بنابراين يكي از سؤالهاي اصلي جهت تشخيص علت اين است كه حتي در صورت استفاده از روشهاي جلوگيري باز هم احتمال بروز حاملگي (البته به ميزان كمتر) وجود دارد بنابراين اولين اقدام شما بايد رد حاملگي باشد كه در اولين مرحله مي‌توانيد با استفاده از تست ادرار حاملگي خانگي كه قابل خريد از همه داروخانه‌هاست اين موضوع را تست كرده و در مراحل بعدي با آزمايشات دقيق‌تر خون و ... مطمئن شويد. همانطور كه گفتيم مادران شيرده هم گاه تا ماهها بعد از زايمان قاعده نمي‌شوند.

بعضي موارد ديگر كه مي‌تواند سبب قطع قاعده‌گي شود شامل:
1- بيماري اخير به خصوص فرد را دچار ضعف شديد كرده باشد.
2- استرس و فشار روحي يا تغييرات مهم اخير د زندگي.
3- رژيم غذايي و كاهش وزن شديد.
4- ورزش و فعاليت فيزيكي شديد.
5- مصرف اخير قرصهاي ضد بارداري يا روشهايي مثل LUP حاوي پروژسترون
6- بعضي درمانهاي شديد دارويي مثل شيمي‌درماني كه مي‌تواند باعث آسيب تخمدانها و حتي يائسگي زودرس شود.
7- و بالاخره سنين ميانسالي و قرار گرفتن در آستانه يائسگي.

بنابراين بسته به وجود يا عدم وجود هر يك از شرايط فوق شما مي‌توانيد اقدام مناسب و در عين حال ساده‌اي براي رفع اين ناراحتي انجام دهيد. مثلاً كاهش استرسها، مصرف غذاهاي سالم و منظم و در صورت تمايل به كاهش وزن اقدام به يك رژيم غذايي علمي و مناسب كه مثلاً وزن شما را 1-5/0 كيلو در هفته كاهش دهد و ...

و اما در صورتي كه يكي از علائم همراه زير را داشتيد حتماً براي تشخيص وجود يا عدم وجود بيماري زمينه‌اي به پزشك مراجعه كنيد:
افزايش موهاي بدن، كلفت شدن صدا و گاهي چاقي همزمان كه مي‌تواند نشانه تخمدان با كيست‌هاي متعدد باشد كه البته چندان هم ناشايع نيست.


نوشته شده در تاريخ توسط علی
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک